Microtube Racks
- (5)
- (8)
- (13)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (6)
- (1)
- (29)
- (1)
- (2)
- (140)
- (2)
- (3)
- (1)
- (9)
- (8)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (15)
- (1)
- (14)
- (2)
- (9)
- (3)
- (2)
- (25)
- (13)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (12)
- (29)
- (48)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (33)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (17)
- (1)
- (1)
- (23)
- (2)
- (10)
- (9)
- (4)
- (22)
- (1)
- (7)
- (3)
- (3)
- (1)
- (37)
- (24)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (63)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (60)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (14)
- (1)
- (1)
- (14)
- (8)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (13)
- (1)
- (24)
- (1)
- (3)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (8)
- (24)
- (6)
- (1)
- (1)
- (40)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Bel Art™ Reversible PCR and Microcentrifuge Tube Rack
Perfect for benchtop use or freezer storage, these compact, double-sided polypropylene racks accommodate 0.2 mL thin-walled PCR tubes on one side while the opposite side holds 1.5 mL to 2 mL microcentrifuge tubes. 80 wells on each side keep tubes upright in a 5 x 16 array and are numbered for easy sample identification.
| Dimensions (L x W x H) | 22.7 x 6.7 x 2.7 cm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microcentrifuge Rack |
| For Use With (Equipment) | 0.2 mL or 1.5-2 mL Tubes |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 80 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes (0.5 to 2 mL) |
Fisherbrand™ Polypropylene 96-Well PCR™ Rack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for pre- or post-PCR sampling applications. Polypropylene 96-Well PCR™ Rack includes 96 easily identified tube wells. The removable hinged lies flat and the rack is autoclavable. Made of sturdy polypropylene.
| Array | 8 x 12 |
|---|---|
| Includes | Removable, hinged lid |
| Diameter (Metric) Well | 5.2 mm |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | PCR Tube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 96 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | PCR Tubes |
| Closure Included | Yes |
Axygen™ PCR Tube Storage Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Constructed of polypropylene. Corning™ Axygen™ PCR Tube Storage Racks hold 96 0.2mL PCR tubes. Supplied with lids.
| Includes | Clear Polycarbonate Cover |
|---|---|
| Product Type | Microtube Rack |
| Positions | 96 |
| Quantity | 25/Cs. |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (0.2 to 0.5 mL) |
Thermo Scientific™ 96-Well Flipper™ Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect samples and allow racks to be stacked using this 96-well microtube rack.
| Description | Flipper Rack |
|---|---|
| Product Type | 96-well Flipper Rack |
| Stackable | Yes |
| No. per Case | 10 Racks |
| Material | Polypropylene |
Thermo Scientific™ FlipStrip™ Microtube Racks with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Hold 0.2mL strips and 1.5mL tubes on one side and and 0.5mL tubes on the other side of this microtube rack with lid, which is made from 100% recycled plastic.
| Product Type | Flipstrip Rack |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| No. per Case | 12 Racks |
| Material | Recycled Plastic |
Heathrow Scientific™ 50-Well Hinged Tube Storage Box
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
50-Well Hinged Tube Storage Box holds 1.5 and 2 mL microcentrifuge tubes and cryogenic vials.
| Height (Metric) | 55.88 mm |
|---|---|
| Diameter (Metric) Well | 12.3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | Store 1.5 and 2 mL microtubes or cryogenic vials |
| Width (Metric) | 91.44 mm |
| Sterility | Non-sterile |
| Array | 5 x 10 |
| Dimensions (L x W x H) | 5.6 x 3.6 x 2.2 in. |
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes |
| Positions | 50 |
| Weight (English) | 1.2 lb. |
| No. per Pack | 5 Pk. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1.5 to 2 mL) |
| Weight (Metric) | 0.5 kg |
Fisherbrand™ 80 Well Microtube Rack
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Popular fraction collector plate style rack made of polypropylene
| Array | 5 x 16 |
|---|---|
| Height (Metric) | 2.8 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 8.9 x 2.6 x 1 in. |
| Shape | Rectangular |
| Product Type | Microtube Rack |
| Shelves | None |
| Stackable | Yes, When Empty |
| Positions | 80 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Width (Metric) | 6.7 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Holds | Microtubes |
Thermo Scientific™ Reversible Microtube Racks with Lid
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store samples securely and rapidly identify them with this reversible microtube rack with lid, which features a low-profile design with an alphanumeric grid.
| Description | Reversible Microtube Rack |
|---|---|
| Stackable | Yes |
| No. per Case | 12 Racks |
| Material | Recycled Plastic |
Labconco™ Microcentrifuge Tube Racks
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Hold tubes upright and promote conduction of heat or cold from Temp-Zone area on selected models of Purifier Cell Logic Biosafety Cabinets to help maintain sample temperature
| Product Type | Microcentrifuge Tube Rack |
|---|---|
| Shelves | None |
| Stackable | No |
| Color | Natural |
| Material | Aluminum |
Bio Plas™ 80 Well Micro Tube Rack, Lavender
Designed with 80 wells in a 16 x 5 configuration with each well numbered
Simport™ Scientific The UniRack™ Jr. Tube Racks
The UniRack™ Jr. Tube Racks accommodate all types of screw cap microtubes, or PCR and microcentrifuge tubes with the racks are flipped over.
| Product Type | Tube Rack |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Cryogenic vials and PCR or microcentrifuge tubes |
| Positions | 25 or 16 |
| Material | Polypropylene |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (0.5 to 2 mL, or 0.2 to 0.5 mL) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Floating Microtube Racks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thaw, cool and incubate samples at elevated or reduced temperatures using these floating microtube racks, which are especially useful in genetic cloning, microbiology and immunology labs.
| Product Type | Floating Microtube Rack |
|---|---|
| Color | White |
| No. per Case | 16 |
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 4 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Holds | Microtubes (1 to 2 mL) |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Microcentrifuge Tube Storage Boxes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safely store samples using these microcentrifuge tube storage boxes.
| Shape | Square |
|---|---|
| Product Type | Microcentrifuge Tube Storage Box |
| Color | White |
| No. per Case | 24 |
| Material | Polyurethane Foam,Polycarbonate |
| No. per Pack | 4 |